Komenda Hufca

Komenda Hufca przede wszystkim realizuje zadania, do których obliguje ją Statut ZHP.

 • Odpowiada za budowanie wspólnoty instruktorskiej oraz wspólnotę podstawowych jednostek organizacyjnych.
 • Tworzy i przyjmuje plan pracy hufca (w oparciu o plan rozwoju hufca przyjęty przez jazd Hufca), w tym plan kształcenia, oraz ocenia jego realizację.
 • Odpowiada za budżet hufca.
 •  Wspomaga, koordynuje i nadzoruje pracę gromad, drużyn i innych jednostek hufca oraz ocenia ich działalność.
Aby realizować te zadania stworzyliśmy system zarządzania hufca oparty na pięciu filarach: kształcenie, wsparcie drużyn, finanse i sprzęt, promocja i informacja. Wspólnie jako zespół pracujemy nad tym, by działać w tych obszarach jak najskuteczniej, ale każdy z nas ma własne pole zainteresowań i obszar, za który odpowiada. Poniżej można poznać lepiej poszczególnych członków komendy.
-
 • Komendantka: hm. Katarzyna Dzięciołowska, HR. Skończyłam studia historyczne i próbowałam skończyć hungarystyczne, pasjonuje mnie praca z ludźmi i źródłami, które pozostawiają po swojej działalności. W ZHP byłam kilka lat drużynową, działałam w kręgu instruktorskim, współorganizowałam obozy harcerskie. W komendzie hufca odpowiadałam za zespół promocji i wizerunku, od 2013 roku pełnię funkcję komendantki. Pracuję jako trenerka kompetencji społecznych i obywatelskich w organizacji pozarządowej, z przyjemnością wykorzystuję zawodowe umiejętności w pracy harcerskiej i w domu. Mam bzika na punkcie partycypacji, wspólnoty, demokracji… Jak mogę, to podróżuję.
 • kasia.dzieciolowska(at)zhp.net.pl
 • Skarbnik, odpowiada za pion finanse i sprzęt: phm. Krzysztof Szczepaniak, HR. Skończyłem biotechnologię w ramach MISMaP na UW. Obecnie jestem doktorantem w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej, w Laboratorium Bioinformatyki. Dobrych kilka lat byłem drużynowym 174WDH-y „Wilki”, następnie 1.5 roku prowadziłem 151WDW „A co może pójść źle?”. Organizowałem kilka obozów wędrownych jak również bywałem komendantem podobozów stałych. Chętnie uczę się języków obcych. Żywo interesuję się fantastyką naukową, lubię zagrać w RPG lub grę planszową. Słucham dość różnorodnej muzyki gitarowej – od klasycznego rocka do symfonicznego metalu. Hobbystycznie (a teraz też zawodowo) trochę programuję. Zostałem skarbnikiem w 2011 roku, planuję do końca swojej kadencji uporządkować rozliczenia hufca z chorągwią i wewnętrzne rozliczenia hufca, jak również wypracować system, w którym budżet hufca jest bez deficytowy.
  krzysztof.szczepaniak(at)zhp.net.pl
 • Członek komendy, odpowiada za pion kształcenie: hm. Michał Korch, HR. Jestem doktorantem matematyki na UW. W
  harcerstwie współzakładałem 21. WDHy „Żbiki” oraz współprowadziłem 21. WDW, byłem drużynowym tej pierwszej. Stworzyłem też ZKK „Ochocka
  Akademia Kształcenia” i byłe pierwszym pro reaktywacji komendantem Szczepu 21. W wolnych chwilach lubię podróżować w szczególności w góry i grać na gitarze. W Komendzie odpowiadam za cały pion pracy z kadrą -
  chciałbym spowodować, że będzie działał w sposób spójny i efektywny.
  michkorch(at)gmail.com
 • Członkini komendy, namiestniczka harcerska: pwd. Małgorzata Gadomska, HO. Z krótkiej harcerskiej historii o mnie: byłam drużynową 224 WDH-ek ZETA, obecnie prowadzę 224 PDSh „Figa”, zakręciłam się w Zespole Finansowym Hufca jako księgowa, a także działam jako członek Kapituły Stopni Wędrowniczych Szczepu 224. W komendzie zasiadam jako świeżo upieczona namiestniczka harcerska. Przygodę z namiestnictwem zaczęłam wraz z wstąpieniem do kadry drużyny jako przyboczna, czyli od 2009 roku. W mojej (nie)dalekiej wizji namiestnictwo harcerskie prosperuje na tyle dobrze, że mogę, ze spokojem ducha, wyodrębnić namiestnictwo starszoharcerskie.
  Poza harcerstwem zajmuję się harcerstwem. Gdzieś w międzyczasie pracuję, śpię i jem. W okresie, kiedy miałam jeszcze wakacje, a nie urlopy, lubiłam czytać książki i rysować ołówkiem (podobno mam talent) głównie portrety. Niedawno odkryłam pasję do jazdy na rowerze… Szybko okazało się jednak, że nie jest mi ta pasja pisana. Przy całym moim zabieganiu, jestem typem domatorki i wbrew plotkarskim pozorom, lubię sprzątać. Standardowo kocham zwierzęta i mam kota. malgorzata.gadomska(at)zhp.net.pl
 • Członek komendy, namiestnik wędrowniczy: phm. Krzysztof Widłak, HR.
  Kończę w tym roku studia (Metody Ilościowe w Ekonomii), rozpocząłem niedawno pracę zawodową (w bankowości). Harcersko przez 3,5 roku prowadziłem 21.WDW „Stare Żbiki”, w tym czasie byłem komendantem 3 obozów zagranicznych. Po przekazaniu drużyny i krótkiej przerwie zostałem namiestnikiem wędrowniczym, od czasu do czasu prowadzę jakieś
  zajęcia. W komendzie dalej będę pełnił funkcję namiestnika, być może
  dzięki temu jeszcze lepiej;).
  Poza tym interesuję się transportem miejskim i kolejowym,
  varsavianistyką, i górami – w szczególności lubię po nich chodzić:).
  bururum.bururum(at)gmail.com
 • Członkini komendy: phm. Joanna Walewska  
  Funkcje instruktorskie w ZHP pełnię od 2006 roku. Najpierw jako drużynowa żeńskiej drużyny młodszej, później drużynowa drużyny wędrowniczej i członkini komendy Szczepu 224. Prowadziłam 2 obozy stałe Hufca Warszawa-Ochota. Obecnie pełnię funkcję komendantki Szczepu 224, wspierając drużynowych w ich pracy. Prywatnie skończyłam studia magisterskie na Politechnice Warszawskiej, na kierunku Inżynieria Środowiska, specjalność Inżynieria Wodna. W pracy zawodowej również rozwijam się w tym kierunku. Poza tym kocham góry i uwielbiam biegać, więc w szczególności upodobałam sobie bieganie po górach. Żeby jednak nie było zbyt monotonnie lubię urozmaicić sobie bieganie innymi dyscyplinami sportowymi, takimi jak rower, pływanie, biegówki, kajaki, w związku z czym zdarza mi się startować w rajdach przygodowych. I może jeszcze na zakończenie dodam, że nie wyobrażam sobie życia bez prawdziwego miodu!
  walewska.joanna(at)gmail.com